Sven Hultin

Sven Hultin, född 12 dec 1889 i Fässberg, död 28 jan 1952 i Örgryte, Göteborg. Son till pastorn och skolföreståndaren Gustaf Hultin och Jenny Carlberg. Gift 5 juli i Jörlanda med Margit Carola Linnea Wetterqvist, född 2 maj 1902 i Töcksmark, Värmland, dotter till provinsialläkare Karl Oskar Wetterqvist och Hilda Gustava Hallberg. Dottern Margit Hultin (1927–1996) var gift med biskop Bertil Gärtner (1924-2009). Bror till Torsten Hultin.

Mogenhetsexamen vid Högre latinläroverket i Göteborg 6 juni 1908, ord. elev vid Chalmers tekniska institut ht 1908, utexaminerad från dess avdelning för väg- och vattenbyggnad 10 maj 1912, biträdande ingenjör vid Göteborgs hamnstyrelse i oktober 1912, ordinarie konstruktör där 1 jan 1918—20, assistent i brobyggnadslära, vattenbyggnadslära och byggnadsstatistik vid Chalmers tekniska institut (från 1 juli 1937 Chalmers tekniska högskola) ht 1914—19, vik. professor i brobyggnadslära där från 13 nov 1918, professor i väg- o vattenbyggnadslära 11 juni 1920 och i byggnadsstatistik från 1 juli 1949, konsulterande ingenjör för brobyggnader och bärande konstruktioner i Göteborg 1920—52. Rektor för Chalmers tekniska institut respektive högskola 1 jan 1934—43

Ledamot av Göteborgs stadsfullmäktige 1927—30 och 1935—46, av lönenämnden och avlöningsnämnden 28—30, av Vasa församlings kyrkoråd 1929—39, ordf. i Göteborgs kyrkogårdsstyrelse från 1934, ledamot av hälsovårdsnämnden 1935—47, rektor för Göteborgs tekniska gymnasium 1937—43, v. ordf. i styrelsen för Vasa kommunala flickskola 1938-52, ledamot av styrelsen för Göteborgs stadsbibliotek 1940—50, för Kjellbergska kommunala flickskolan från 1945-52 och i styrelsen för James F. Dicksons minnesfond 1934-52, varav som vice ordförande 1935-48 och ordförande 1949-52.

Ledamot av kyrkofullmäktige från 1935-52 och av Göteborgs domkapitel 1937—42. Dessutom ledamot av Göteborgs kyrkogårdsstyrelse 1931-52, varav som vice ordförande 1933 och ordförande 1934-52. Han var ledamot av Vasa församlings kyrkoråd 1929-39 och kyrkovärd 1936-39.

Elektor vid val till riksdagens första kammare 1927-30 och 1935-37. Ledamot av Statens tekniska forskningsråd 1942-52 och av Statens kommitté för byggnadsforskning 1942-52, ordförande i styrelsen för Svenska textilforskningsinstitutet 1944-52 och i styrelsen för Svenska institutet för konserveringsforskning 1946-52.

Källa: Magnus Fahl, Göteborgs stadsfullmäktige 1863-1962 biografisk matrikel, 1963

Advertisements

Kommentera

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.