Kvarteret Bajonetten, Husargatan-Södra Allégatan-Sprängkullsgatan-Haga Östergata, ligger i en del av Haga som till en början inte var bebyggd. Kvarteret Bajonetten tillsammans med kvarteren Kanonen, Geväret, Sabeln, Laddstaken och Kruthornet stadsplanerades 1811 och kallades då för Nya Haga. Kvarteret bebyggdes därefter med trähus men fler av dess ersattes i slutet av 1800-talet av landshövdingehus och i ett fall också av ett stenhus.
På 1980-talet revs en del fastigheter mot Husargatan och Haga Östergata, men huvuddelen av kvarterets byggnader är bevarade. Det äldsta huset är Sprängkullsgatan 5 med ett gatuhus och ett gårdshus uppförda 1858–60. Husen är av trä i 2 våningar. Den delvis kringbyggda gården har kvar sin ursprungliga karaktär.
Stenhuset på hörnet Sprängkullsgatan/Haga Östergata byggdes 1864 som ett bostadshus. Sedan 1920 används det av Haga församling som församlingshem men innehåller också bostäder.
Haga Östergata från Sprängkullsgatan år 2015. Kvarteret Bajonetten till höger. Bild: DavidIvar. Public Domain
Hörntomterna mot Södra Allégatan är bebyggda med två landshövdingehus. Huset i hörnet Husargatan och Södra Allégatan uppfördes 1888 medan hörnhuset mot Sprängkullsgatan byggdes 1894. I det senare huset låg Eckersteins bokhandel fram till 1974.

Husargatan 2 sett från Södra Allégatan, 1960. Bild: Harald Wideen. Licens: CC-BY-NC-ND

Hörnet Husargatan Södra Allégatan år 2016. Bild: Andrzej Otrębski Licens: CC BY-SA 4.0

Hörnet Södra Allégatan/Sprängkullsgatan 2016. I hörnhuset låg Eckersteins bokhandel mellan 1905 och 1975. Bild: Andrzej Otrębski Licens: CC BY-SA 4.0
Upptäck mer från Göteborgs historia
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.